Ekspres do kawy – jaki typ wybrać

Wybieramy odpowiedni ekspres do kawy

Ekspresy do kawy od lat zyskują coraz większą popularność. Wraz ze spadkiem cen tego typu urządzeń dobra kawa stała się łatwo dostępna, we własnym domu bez konieczności wizyty w kawiarni. Chcąc kupić tego typu urządzenie niestety na ogół trzeba zmierzyć się z dużym dylematem. Jaki typ wybrać – ekspres do kawy przelewowy, ciśnieniowy czy może coraz popularniejszy kapsułkowy? Każdy typ sprzętu ma trochę inną charakterystykę, dlatego najlepiej przyjrzeć się każdej z opcji.

Ekspres ciśnieniowy i jego rodzaje

Ekspresy ciśnieniowe są prawdopodobnie tymi, które pierwsze przychodzą na myśl na hasło ekspres do kawy. Wewnątrz tej kategorii występuje podział na ekspresy kolbowe i automatyczne. Pierwszy typ jest bardzo powszechnie wykorzystywany w kawiarniach. Urządzenia tego typu są jednak najmniej praktycznym wyborem do użytku w domu. Po pierwsze wymagają oddzielnego młynka, gdyż ten nie jest wbudowany w urządzenie. Po drugie ekspres kolbowy wymaga mycia po każdym użyciu. Plusem jest to, że bez problemu można znaleźć modele ze spieniaczem do mleka. Istotny jest też fakt, że są one na ogół znacznie tańsze od swoich bardziej zaawansowanych braci – ekspresów automatycznych.
Ten typ urządzeń jest znacznie bardziej skomplikowany, ale jednocześnie dużo wygodniejszy. Kawę w automacie na ogół przygotowuje się za jednym naciśnięciem przycisku. Dzięki wbudowanemu młynkowi, kawa jest zawsze świeżo mielona, dzięki czemu zachowuje pełny smak i aromat. Bardziej zaawansowane modele potrafią szybko i samodzielnie przygotować espresso, americano, cappuccino i latte machiato. Pewnym minusem może być cena takiego sprzętu. Za ekspres z funkcją automatycznego przygotowywania kaw mlecznych trzeba sporo zapłacić. Z pomocą przychodzi jednak outlet AGD, w którym można kupić ekspres z np. uszkodzonym opakowaniem o kilkadziesiąt procent taniej.

Ekspresy kapsułkowe – prostota i niska cena urządzenia

Alternatywą dla ekspresów ciśnieniowych mogą być ekspresy kapsułkowe. Mają one dwie bardzo duże przewagi nad swoimi konkurentami – niską cenę urządzenia i pełny automatyzm przygotowywanego napoju. Wystarczy włożyć kapsułkę z ulubionym typem kawy, nacisnąć guzik i gotowe. Minusem tego rozwiązania jest to, że wykorzystywana jest tu kawa mielona, która jest mniej aromatyczna i esencjonalna. Pewnym problemem jest też fakt, że dana maszyna obsługuje tylko jeden typ kapsułek, co ogranicza wybór dostępnych napojów. Cena przygotowania jednego napoju również wypada na korzyść ekspresu automatycznego. Ekspres kapsułkowy będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają taniego, praktycznie bezobsługowego urządzenia, do niezbyt intensywnego użytkowania w domu.

Ekspres przelewowy czyli kawa jak z amerykańskich filmów

W amerykańskich filmach często można zauważyć motyw urządzenia z zamontowanym na dole dzbankiem do którego spływa kawa. To urządzenie to właśnie ekspres przelewowy. Działa on w zupełnie inny sposób niż opisane powyżej urządzenia. Ekspresy ciśnieniowe i kapsułkowe przepuszczają przez zmieloną kawę wodę pod ciśnieniem około 15 bar, tworząc napar. W ekspresie przelewowym zagotowana woda przepływa przez filtr z kawą skąd trafia wprost do zamontowanego na dole dzbanka. Plusem tej metody są niskie koszty przygotowania jednego kubka kawy. Minusem fakt, że cały proces jest dość czasochłonny. W przypadku użytkowania przez jedną osobę, pewnym kłopotem może być również fakt, że w procesie produkowana jest duża ilość kawy. Ekspresy przelewowe uznanych marek można kupić w bardzo przystępnych cenach, co również przemawia na korzyść tej metody.

Ekspres do kawy dla każdego

Rynek sprzętów stworzonych do przygotowywania kawy jest szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie. Koneserzy kawy, oczekujący świeżo mielonych ziaren powinni wybrać ekspres ciśnieniowy. W ich wypadku sprawdzi się zarówno model kolbowy jak i automatyczny. To drugie rozwiązanie będzie również idealne dla osób, które lubią napoje tworzone z połączenia kawy i mleka i ceniących wygodę. Ta grupa kawoszy powinna również rozważyć ekspres kapsułkowy jako tańszą, mającą swoje wady alternatywę. Fani czarnej kawy, konsumujący ją w dużych ilościach, którzy nie potrzebują zbyt wiele dodatkowych funkcji prawdopodobnie będą zadowoleni z ekspresu przelewowego. Osoby, które ogranicza budżet powinni zainteresować się działami outlet oraz powystawowe AGD na stronach internetowych sprzedawców. Można tam znaleźć wiele niezwykłych okazji. Dobra kawa, niezależnie od tego jak się ją definiuje, jest na wyciągnięcie ręki.